Auto v Austrálii

 

Ještě před tím než jsme odcestovali do Austrálie, bylo rozhodnuto, že si v Austrálii pořídíme auto. Pro toho, kdo chce po Austrálii cestovat delší dobu a vidět toho co nejvíc je to jasná volba.

campervan

Půjčení Auta

Máte možnost půjčit si tu auto solidně zařízené na kempování  „Camper van / Backpacker car“, ale to vás bez pojištění vyjde na 70$ nejmíň a pokud byste se chtěli s autem podívat i trochu mimo oficiální silnice například do parků nebo na Fraser Island, budete potřebovat autíčko s 4x4(4WD), bez kterého vás do některých z těchto destinací ani nepustí. U pronájmu 4WD se cena pohybuje od 100$ na den bez pojistky. Za 10 dní půjčovného vám z nadité peněženky odteče 1700$+Petrol/Diesel, které už neuvidíte. Na druhou stranu se krom krmení pro půjčené vozítko o nic nestaráte.

Cestovat po Austrálii chceme o trochu déle než 10 dní a protože jsme jackpot v sázení nevyhráli, museli jsme si na auto nějaké ty peníze dovydělat. Někdy takhle po novém roce a náročných šichtách jsme začali lehce propadat depresi...vánoce bez rodiny, silvestr bez kamarádů a v lednu si tu sněhuláka neuplácáte i kdyby jste ten sníh házeli lopatou rovnou z mrazáku(37°C). Chtělo to zase o krok dál, a tak se začalo shánět auto.

 

Shánění auta

Po přečtení článků ostatních cestovatelů jsme nabyli dojmu, že auto se tu musí dát koupit na každém rohu a za pár set dolarů. Z omylu nás vyvedla návštěva prvního autobazaru. Ceny ve skupině aut, z kterých jsme vybírali, se pohybovaly od 12 000$ směrem vzhůru. Obecně platí, že čím je autobazar dále z centra, tím i klesá cena (bohužel ne pod 10tis.$). Plus roli hraje i jejich vzdálenost...autobus něco stojí a naše kola bez šlapání nejedou... :-(

Jakožto člověk „lehce“ ;-) závislý na PC a internetu jsem zvolil jinou cestu.  Hledání v internetových bazarech a prodejcích. Osvědčily se mi tyto portály (http://www.drive.com.au; www.carsales.com.au; www.gumtree.com.au ) z čehož osobním favoritem je gumtree, na kterém najdete snad všechno. :-)

Původním cílem byl „Jeep Grand Cherokee“, který je tu asi nejrozšířenějším prodávaným autem s cenou kolem 5tis. Mým favoritem byl „Nissan Patrol“, který bohužel plave v lehce jiných cenových vodách. Nabídek byla spousta a tak jsem vyhledával, porovnával v excelu ;-) a domlouval se na prohlídkách. Po třech týdnech každodenního několikahodinového hledání, jsem se naučil porovnávat auta zpaměti. Šlo o rychlost. Pokud se objevilo auto za dobrou cenu, bylo během 15h prodáno. Při hledání místa prohlídky jednoho z aut jsem omylem zabloudil k automechanikovi a při té příležitosti z něj dostal i pár rad ohledně nákupu australských aut...zbořil se mi systém.  „Jeep Grand Cherokee“ se ukázal jako jeden z nejporuchovějších. Sepsal mi 3 modely aut „držáků“ po kterých se mám koukat a poradil, které auto různých výrobců je naprosto stejné konstrukce, jen jiné kastle. Díky omezenému rozsahu sháněných aut bylo hledání jednodušší. Po zadání naší cenové hranice a typu auta se my z většiny případu vrátilo „nenalezeno“.  :-)

Až jednou...

autoLeva

Nákup auta

Zrovna jsem si takhle něco před půlnocí aktualizoval všechna vyhledávání, když tu najednou na mě vyskočila jedna nabídka. Neváhal jsem. Schůzku jsem domluvil  druhého dne během vyučování s telefonem pod lavicí. Po škole jsme na kolech našli uvedenou adresu. Z malého luxusního baráčku se proti nám vyřítilo cosi s fialovou hlavou, tetováním motýlka, piercingy, 150cm a 100kg. Nebyl to skřet z pána prstenů, ale klasická a veselá „easy-going“ Australanka. Autem jsme se projeli, zaplatili zálohu a po týdenní administraci bylo naše.

autoPrava

Byrokracie

V Queenslandu potřebujete při nákupu toto:

Doklad o nákupu = kus papíru, na kterém bude cena, vaše jméno a původní majitel ho podepíše

Zažádat o převod auta = formulář na „Traffic and roads“

Zajistit si místní technickou = Roadworthy (pink slip-pokud stará není propadlá a auto je registrované)

Prodloužení registrace = REGO (registrace auta v daném státě-dostanete nebo prodloužíte platnost značek auta)

Takže musíte zajistit a zaplatit: registration transfer fee, stamp duty, motor vehicle tax, and compulsory third-party insurance.

Rego s povinným ručením vyjde na zhruba 500$ na půl roku.

Poplatek za převod 200$.

Poplatek za technickou od 60$ výše(podle toho, co všechno opraví)...v našem případě to vyšlo na 600$, které zaplatila ještě původní majitelka :-)

Všeho všudy vám cena auta může povyskočit ještě o 1500$ ;-)

autoLetiste

Náš Drobeček

Přibyl nám drobeček. Narodil se roku 1999 v rodině FORD, kde ho pojmenovali EXPLORER XLT. Adoptovali jsme ho a pojmenovali “Drobeček”. Nejraději se krmí Petrolem (naturál), který rychle mizí v jeho 4L V6 OSHC motoru. Zřejmě protože mu fakt chutná, má náš drobek o jenu 80L zásobárničku navíc, takže pokud mu chcete dopřát, vezme si na cestu 160L. Drobeček má standardně sílu na zadních, ale když potřebuje, snaží se i předníma. Vozí nás parádně a bezpečně. Šikanu nepodporuju, ale je to super pocit, když mu většina těch menších radši uhýbá z cesty :-)

autoXklara

 

PS: nezapomeňte, že V Austrálii řidič sedí vpravo a jezdí se vlevo. Ať se vám nestane něco podobného jako mně, kdy jsem sedl taxikářovi za volant ;-) 

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat